انتقاد عفو بین‌الملل بریتانیا از همراهی نیوکاسل با پروژه سعودی‌ها
خون‌شویی با فوتبال
مهرداد میرزایی: عفو بین‌الملل بریتانیا می‌گوید پیراهن جدید نیوکاسل با تم عربستان قسمتی از پروژه شست‌وشوی ذهنی ورزشی محمد بن‌سلمان است. 
به گزارش سایت joe، نیوکاسل روز سه‌شنبه به طور رسمی پیراهن جدید سفید و سبز خود را معرفی کرد. در همین راستا عفو بین‌الملل اعلام کرد بازیکنان و هواداران نیوکاسل یونایتد که پیراهن سوم جدید این باشگاه را می‌پوشند، در پروسه شست‌وشوی ذهنی ورزشی محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی و دولت عربستان سهیم خواهند بود. 
این پیراهن سفید و سبز که شباهت زیادی به پیراهن خانگی تیم ‌ملی عربستان سعودی دارد، در فضای مجازی جنجالی شده است. این در حالی است که نیوکاسل برای فصل جدید رقابت‌ها آماده می‌شود. فصل آتی لیگ برتر نخستین فصلی است که به طور کامل باشگاه تحت مالکیت صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان کارش را شروع خواهد کرد. 
صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان اکتبر سال گذشته باشگاه نیوکاسل را از «مایک اشلی» خریداری کرد. البته این مدیریت تحت کنترل دولت عربستان نیست. هر چند سازمان عفو بین‌الملل همچنان متقاعد نشده است دولت عربستان در این زمینه بدون نقش است و عقیده دارد محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی برای پاکسازی وجهه عربستان این اقدامات را انجام می‌دهد؛ اقداماتی که غربی‌ها آن را sportswashing توصیف می‌کنند که کنایه به شست‌وشوی مغزی دارد و معادل انگلیسی آن یعنی brainwashing است. 
«فلیکس جیکنز» رئیس عفو بین‌الملل بریتانیا گفت: خرید نیوکاسل از سوی عربستان سعودی تلاشی آشکار برای شستن وجهه بین‌المللی بشدت خدشه‌دار عربستان بود و احتمالا باید منتظر شواهد بیشتری از حضور عربستان و دخالت آنها در این باشگاه باشیم. 
او افزود: ورزش از سوی عربستان سعودی برای پرت کردن اذهان عمومی از قتل وحشتناک جمال خاشقجی، ده‌ها اعدامی که هر سال انجام می‌دهند، زندانی کردن مدافعان حقوق بشر و مخالفان سیاسی و جنگ خونین در یمن استفاده می‌شود. بازیکنان و هوادارانی که این پیراهن با تم عربستان را می‌پوشند باید بدانند این لباس نشان‌دهنده شست‌وشوی ذهنی ورزشی برای محمد بن‌سلمان و حکومت ریاض است. 
جیکنز خاطرنشان کرد: ما مدت‌هاست از «ادی هاو» سرمربی تیم نیوکاسل و همه اعضای باشگاه خواسته‌ایم درباره نقض حقوق بشر در عربستان سعودی صحبت کنند. ما می‌خواهیم آنها با کسانی که پشت میله‌های زندان در عربستان سعودی به سر می‌برند و با افرادی مانند «خدیجه چنگیز» نامزد جمال خاشقجی همبستگی خود را نشان دهند.