آمار مرگ و میرهای ناشی از «کووید - ۱۹» در ایران طی 2 روز گذشته صفر بوده است
کرونا زیر صفر!
گروه اجتماعی: روزهای آمار صفر مرگ‌ومیر ناشی از بیماری «کووید‌-19» در کشور همچنان در حال تکرار است اما کارشناسان بهداشت در عین حال تاکید دارند هر چند کرونا دیگر توان گذشته خود را ندارد ولی رعایت پروتکل‌های بهداشتی تا برچیده شدن کامل این بیماری مرگبار ضروری است. بر این اساس وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیروز اعلام کرد: در ستاد ملی کرونا به این جمع‌بندی رسیدیم که الزام استفاده از ماسک در مکان‌های باز برداشته شود اما در مکان‌های سربسته و جاهایی که تهویه ندارد، بویژه در وسایل نقلیه عمومی همچنان باید از ماسک استفاده شود. 
بهرام عین‌اللهی با بیان اینکه بیماری کرونا از بین نخواهد رفت و مثل آنفلوآنزا خواهد شد، گفت: بنابراین باید سالی یک بار واکسیناسیون کرونا انجام شود. وی دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت اظهار داشت: حجم بالای واکسیناسیون در کشور باعث شد ایمنی بدن مردم افزایش پیدا کند. وی افزود: امروز در سازمان جهانی بهداشت ایران جزو چند کشور برتر در مقابله و مدیریت کروناست و در خردادماه هم مرگ‌ومیر ناشی از تلفات کرونا در کشورمان تک‌رقمی بود. وزیر بهداشت در ادامه عنوان کرد: شنبه در ستاد ملی کرونا به این جمع‌بندی رسیدیم که در فضاهای باز استفاده از ماسک الزامی نیست و عمدتا در فضاهای بسته و بویژه در وسایط نقلیه عمومی لازم است که حتما از ماسک استفاده شود. عین‌اللهی همچنین با بیان اینکه بیماری کرونا از بین نخواهد رفت و مثل آنفلوآنزا خواهد شد، گفت: بیماری‌ها یک مرحله همه‌گیری(پاندمی) دارند و بعد به تک‌گیری(آندمی) برمی‌گردند؛ کرونا وجود خواهد داشت، بنابراین باید سالی یک بار واکسیناسیون کرونا انجام شود. وی تصریح کرد: خطر کرونا در دنیا از بین نرفته و در برخی کشورها آمار قابل توجهی وجود دارد و با توجه به مسافرت‌هایی که به داخل کشور انجام می‌شود، افرادی که 6 ماه از تزریق آخرشان گذشته امسال باید یک نوبت تزریق واکسن داشته باشند. وزیر بهداشت ادامه داد: امسال دولت به طور رایگان واکسیناسیون را انجام خواهد داد و در سال‌های بعد با توجه به وضعیتی که در دنیا وجود دارد، توصیه می‌شود واکسن در اختیار داروخانه‌ها قرار بگیرد تا کسانی که مایل هستند و بیماری‌های زمینه‌ای دارند، این واکسیناسیون را انجام دهند. عین‌اللهی درباره شیوع وبا در کشور نیز گفت: هنوز آمار قابل توجهی از ابتلا به وبا وجود ندارد، چیزی حدود 40 مورد در کشور گزارش شده است؛ در مناطق مرزی بویژه کشورهای همجوار این خطر وجود دارد و ما در حال کنترل این موضوع هستیم. وی ادامه داد: چیزی که درباره وبا مهم است، شست‌‌و‌شوی سبزیجات است؛ چراکه راه انتقال آن از طریق سبزیجات است. وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: ما در جوانی جمعیت جزو وزارتخانه‌های پیشرو هستیم، 4-3 ماه پیش قرارگاه جوانی جمعیت را در وزارت بهداشت با مسؤولیت بنده ایجاد کردیم؛ تمام معاونت‌ها موظف هستند گزارش خود را ارائه کنند و به نظرم از قانون هم جلوتر هستیم. عین‌اللهی در پاسخ به این سوال که برنامه وزارت بهداشت برای مقابله با حفره‌های قاچاق دارو و فعالیت مافیا در این حوزه چیست، گفت: یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت تامین دارو است. وی ادامه داد: یکی از مسائلی که دولت دنبال می‌کند این است که بیمه‌ها قوی شوند، برای نخستین ‌بار دولت تمام مردم را بیمه کرد و در این رابطه 5 میلیون و 600 هزار نفر بیمه شدند و حدود 600 هزار نفر هم قبل از عید بیمه شدند. 
صدور مجوز مصرف واکسن پاستوکووک به عنوان دوز یادآور تمام واکسن‌‌های کرونا در ایران
مدیرگروه تحقیقات بالینی و اپیدمیولوژی انستیتو پاستور ایران ضمن تشریح روند انجام مطالعات بر واکسن پاستوکووک و پاستوکووک پلاس، از صدور مجوز مصرف واکسن پاستوکووک به عنوان دوز یادآور تمام واکسن‌‌های تزریق شده در کشور خبر داد. دکتر آمیتیس رمضانی گفت: با توجه به ظهور واریانت‌‌های جدید واکسن‌گریز و وجود شواهدی مبنی بر افت تدریجی سطح ایمنی حاصل از واکسیناسیون «کووید-۱۹»، تزریق دوز یادآور بعد از چند ماه، بویژه برای واکسن‌های مبتنی بر پلتفرم ویروس غیرفعال، حائز اهمیت است. مطالعات اخیر نشان می‌دهد واکسن‌‌های «کووید-۱۹» با پلتفرم پروتئینی تولید‌شده در انستیتو پاستور ایران، می‌‌توانند نقش مهمی در ادامه برنامه واکسیناسیون علیه این بیماری در کشور داشته باشند. تحقیقات همچنین نشان داده است که تزریق واکسن‌های مربوط به ۲ پلتفرم متفاوت، یا به عبارتی Mix & Match، باعث ایجاد ایمنی موثرتر و پایدارتر علیه ویروس عامل «کووید-۱۹» می‌شود. وی افزود: با توجه به اهمیت انتخاب واکسن بی‌خطر با کارایی بالا به عنوان دوز یادآور، در هفته جاری وزارت بهداشت با تکیه بر شواهد حاصل از مطالعات کارآزمایی بالینی انجام شده، واکسن پاستوکووک را علاوه بر پاستوکووک‌پلاس به عنوان دوز یادآور سایر واکسن‌‌های مورد استفاده در کشور تایید کرد. 
 
* واکسن نزده‌ها بمب ساعتی هستند
هرچند کرونا در ایران با تلاش دولت سیزدهم و ایثار و همت کادر درمان مهار شده است اما همچنان برخی کارشناسان و مقامات نظام سلامت درباره احتمال وجود برخی تهدیدها هشدار می‌دهند؛ یکی از مهم‌ترین این تهدیدها واکسن‌نزده‌ها‌ هستند که به 14 میلیون نفر می‌رسند. 
کامران باقری‌لنکرانی، وزیر اسبق بهداشت درباره موفقیت دولت سیزدهم در مهار کرونا اظهار داشت: اتفاق مهمی که در دولت سیزدهم رخ داد این بود که رئیس‌جمهور به عنوان رئیس قوه مجریه وارد عرصه شد و من با اطلاعاتی که دارم، می‌دانم ایشان برای تهیه واکسن نه‌تنها با کشورهایی که قرار بود برای ما تهیه واکسن داشته باشند شخصا تماس گرفت، بلکه حمایت مالی لازم را نیز انجام داد و یک کار چندوجهی را شروع کرد که این اقدام باعث شد وزارت بهداشت بتواند با یک حمایت عالی به کار خود شتاب بهتری بخشد. 
وی در گفت‌وگو با ایرنا گفت: مردم هم وقتی دیدند حاکمیت و بویژه رئیس‌جمهور پای کار هستند، همکاری و همدلی بیشتری به خرج دادند و این حماسه رقم خورد. در حالی که تا پیش از آن ما به عنوان یک کشور ناکام در مقابله با کرونا بودیم، تبدیل به کشوری شدیم که اکنون می‌توانیم به دستاوردهای خود در این عرصه افتخار کنیم و با زحمات مدافعان سلامت که از جان خود گذشتند و تعداد زیادی شهید تقدیم کردند، مهار کرونا به نتیجه رسید و شیرینی آن نمایان شد. بنابراین کلید این موفقیت حمایت عالی دولت و شخص رئیس‌جمهور است که توانست به امورات عرصه سلامت در زمینه کرونا شتاب و تعالی بخشد. 
باقری‌لنکرانی افزود: حجم واکسیناسیونی که تا آخرین روزهای دولت دوازدهم انجام شد در نهایت به ۱۰ میلیون نفر هم نرسید اما در دولت سیزدهم توانستیم در زمان کوتاهی به حدود ۱۰۰ میلیون دوز و اکنون به ۱۴۰ میلیون دوز رسیده‌ایم. توفیقاتی که این دولت در این عرصه کسب کرده قابل مقایسه با گذشته نیست.
وزیر اسبق بهداشت در ادامه تصریح کرد: البته الان در مقطعی هستیم که واکسن نزده‌ها یک کانون بحران بالقوه برای کشور هستند؛ طبق آمار حدود ۱۴ میلیون نفر در کشور واکسن نزده هستند. این تعداد برای جمعیت کشور خطر بالقوه‌ای ایجاد می‌کند که اگر خدای ناکرده با موج دیگری روبه‌رو شویم، کسانی که واکسن زده‌اند وضعیت مناسب‌تری دارند اما این افراد می‌توانند کانون انتقال و گسترش بیماری برای خود و دیگران باشند. 
 
***
شناسایی ۴۴۱ بیمار جدید کرونایی در کشور  
وزارت بهداشت دیروز اعلام کرد، در شبانه‌روز گذشته ۴۴۱، بیمار جدید مبتلا به «کووید-۱۹» در کشور شناسایی و ۷۰ نفر از آنها بستری شدند. خوشبختانه طی این مدت، هیچ بیمار مبتلا به «کووید-۱۹» در کشور جان خود را از دست نداد. بنا بر این گزارش، در چنین شرایطی مجموع آمار جان‌باختگان کرونا در کشور همچنان روی عدد ۱۴۱ هزار و ۳۸۶ نفر قرار دارد. از طرفی تاکنون ۷ میلیون و ۶۲ هزار و ۴۰۹ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. این در حالی است که ۱۸۹ نفر از بیماران مبتلا به «کووید-۱۹» در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. در حال حاضر ۹۱ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۵۷ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند. همچنین تاکنون ۶۴ میلیون و ۶۴۱ هزار و ۲۶۸ نفر دوز اول، ۵۷ میلیون و ۹۹۲ هزار و ۲۴۳ نفر دوز دوم و ۲۷ میلیون و ۷۳۷ هزار و ۱۸۶ نفر دوز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۱۵۰ میلیون و ۳۷۰ هزار و ۶۹۷ دوز رسید.