دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی: اروپا باید یک‌سوم مصرف گاز خود را کاهش دهد
پوتین گاز اروپا را گرفت
 در روز‌های اخیر نگرانی رهبران اروپایی درباره احتمال قطع کامل گاز روسیه افزایش یافته است. دولت آلمان پنجشنبه گذشته در مواجهه با کاهش صادرات گاز روسیه به این کشور، فاز «سطح هشدار» را فعال کرد و وزیر اقتصاد آلمان نیز گفت: «ما اکنون دچار بحران گاز هستیم؛ حتی اگر آن را احساس نکنیم. گاز اکنون یک منبع کمیاب در آلمان است». در همین رابطه روز گذشته دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد با توجه به احتمال قطع کامل عرضه گاز روسیه به اروپا و خالی ماندن ذخایر گاز این قاره، کشورهای اروپایی باید مصرف گاز خود را ۳۰ درصد پایین بیاورند. «فاتح بیرول» افزود: «قطع کامل عرضه گاز روسیه به اروپا تا قبل از زمستان می‌تواند متوسط ذخایر را به پایین‌ترین سطح برساند و اتحادیه اروپایی را در وضعیتی آسیب‌پذیر قرار دهد». وی خاطرنشان کرد: «در شرایط فعلی، من قطع کامل صادرات گاز به اروپا از روسیه را رد نمی‌کنم».
اتحادیه اروپایی تا اول نوامبر باید ذخایر گاز خود را تا 90درصد پر کند؛ با این حال، توقف عرضه گاز روسیه می‌تواند به میزان چشمگیری مانع تحقق آن شود و به یک افزایش قیمت دیگر برای گاز طبیعی منجر شود. قیمت گاز طبیعی در حال حاضر 3 برابر قیمت آن در مدت مشابه سال گذشته است. 
از سرگیری جریان گاز روسیه در خط لوله «ترک استریم» سبب شده قیمت گاز طبیعی اروپا در 3 روز گذشته چندان تغییر نکند. روز سه‌شنبه نیز مقامات هلندی هشدار دادند در صورتی که اتحادیه اروپایی نتواند تا قبل از اول نوامبر، تاسیسات ذخیره‌سازی را پر کند، تمام این قاره با خطر مواجه خواهد شد. 
«راب جتن» وزیر آب و هوا و انرژی هلند هشدار داد بحران گاز در هر یک از کشورهای اتحادیه اروپایی می‌تواند تاثیرات دومینوواری داشته باشد و به سرعت در سراسر این قاره گسترش یابد. 
هلند هفته گذشته تمام محدودیت‌های نیروگاه‌های زغال‌‌سنگ را با هدف کاهش مصرف گاز طبیعی لغو کرد و در عین حال از کسب‌وکارها خواست در مصرف انرژی پیش از فصل زمستان صرفه‌جویی کنند. 
این در حالی است که تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپایی نیز از برنامه خود برای اجرای سیاست اضطراری سهمیه‌بندی گاز و استفاده دوباره از زغال‌سنگ به خاطر کمبود عرضه گاز روسیه خبر داده‌‌اند. 
طی هفته جاری آلمان، اتریش و هلند اعلام کردند نیروگاه‌های زغال سنگ‌سوز می‌تواند به آنها برای گذر از زمستان پیش رو در سایه بحران کنونی کمبود گاز کمک کند. 
***
     ذخایر استراتژ نفت آمریکا به کمترین میزان از سال 1986 رسید     
وزارت انرژی آمریکا اعلام کرد موجودی نفت خام این کشور در ذخایر راهبردی نفت (SPR) در هفته منتهی به 24 ژوئن 6.9 میلیون بشکه کاهش یافت. بر اساس این آمار، موجودی ذخایر راهبردی نفت آمریکا (SPR) به 497.9 میلیون بشکه کاهش یافت که کمترین میزان از آوریل 1986 به شمار می‌رود. حدود یک میلیون بشکه از نفت شیرین و 6 میلیون بشکه نفت ترش در بازار آزاد شده است. چندی پیش بلومبرگ طی گزارشی نوشته بود طی ماه‌‌های گذشته دولت آمریکا با هدف کنترل قیمت نفت و جلوگیری از افزایش بیشتر آن به شکلی فعال از ذخایر نفتی استراتژیک خود برداشت کرده است. آمریکا فقط در یک سال گذشته 115 میلیون بشکه از ذخایر نفتی راهبردی خود برداشت کرده و از اواسط ماه مه ‌حجم برداشت از این ذخایر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به یک میلیون بشکه در روز رسانده است.