اخبار
ایران خواستار مجازات عاملان حادثه مرزی میلک شد
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ابعاد حادثه ناگوار در منطقه مرزی میلک از سوی نهادهای مسؤول در دست بررسی است، از طالبان خواست نسبت به روشن شدن ابعاد موضوع و مجازات عاملان این حادثه اقدام کند. ناصر کنعانی با اظهار تأسف و تأثر در پی شهادت «محمد صیاد» از نیروهای پرافتخار مرزبانی جمهوری اسلامی ایران، مراتب تسلیت و همدردی خود را به خانواده شهید و تمام مرزبانان جمهوری اسلامی ایران ابراز کرد. 
سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد ابعاد این حادثه ناگوار در منطقه مرزی میلک که منجر به شهادت مرزبان عزیز جمهوری اسلامی ایران شد، از سوی نهادهای مسؤول در دست بررسی است که به محض مشخص شدن دقیق موضوع، اطلاع‌رسانی خواهد شد. کنعانی با اشاره به برگزاری گفت‌وگوهای مشترک مرزی ایران و افغانستان، گفت: از مقامات مسؤول هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان انتظار می‌رود در جهت روشن شدن ابعاد موضوع، مجازات عاملان و اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از وقوع حوادث مشابه اقدام جدی به عمل آورند. 
***
دبیر شورای نگهبان:
شهادت بهشتی و یارانش موجب آبیاری درخت انقلاب شد
دبیر شورای نگهبان گفت: شهادت آیت‌الله بهشتی و یارانش توسط منافقین تروریست اگرچه مایه تاسف بود اما موجب آبیاری درخت تنومند انقلاب اسلامی شد. آیت‌الله احمد جنتی در جلسه این شورا تاکید کرد: همان‌طور که امام بزرگوار فرمودند «بکشید ما را، ملت ما بیدارتر می‌شود» باید گفت اگر شهادت چهره‌های شاخص در تاریخ اسلام و تاریخ انقلاب اسلامی نبود و اگر حادثه بزرگی همچون کربلا و شهادت امام حسین(ع) و یارانش اتفاق نمی‌افتاد، معلوم نبود چه بلایی سر اسلام می‌آمد. 
***
معاون اجرایی رئیس‌جمهور:
در حال برنامه‌ریزی برای دور دوم سفر‌های استانی هستیم
معاون اجرایی رئیس‌جمهور اظهار داشت: کارگروهی برای بررسی روند اجرایی و نتایج مصوبات سفر‌های استانی تشکیل شده و نحوه انجام دور دوم سفر‌های استانی نیز در دست بررسی و برنامه‌ریزی است. 
سیدصولت مرتضوی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تاکنون ۲۶ سفر استانی انجام شده و مابقی نیز در هفته‌های آتی برگزار می‌شود. کارگروهی برای بررسی روند اجرایی و نتایج مصوبات سفر‌های استانی تشکیل شده و نحوه انجام دور دوم سفر‌های استانی نیز دست بررسی و برنامه‌ریزی است. وی درباره دور دوم سفر‌های استانی رئیس‌جمهور گفت: دور اول سفر‌های استانی به بررسی مسائل و مشکلات و نیاز‌های نقاط مختلف کشور و مصوبات اختصاص داشت و دور دوم سفر‌ها برای نظارت و پیگیری روند اجرای مصوبات است. معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: عملکرد همه دستگاه‌های اجرایی در زمینه اجرای مصوبات دور نخست سفر‌های استانی رئیس‌جمهور بررسی و ارزیابی می‌شود. 
***
وزیر خارجه روسیه:
همکاری نظامی 5 کشور حاشیه خزر شروع می‌شود
وزیر خارجه روسیه گفت سران 5 کشور ساحلی دریای خزر (روسیه، ایران، قزاقستان، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان) با تسریع کار روی توافقنامه تقویت اقدامات اعتمادساز و همکاری نظامی در دریای خزر موافقت کردند. 
«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در یک نشست مطبوعاتی گفت: ما بر اهمیت همکاری در زمینه نظامی تاکید کردیم. پیشنهاد شد کار روی توافقنامه توسعه اقدامات اعتمادساز درباره فعالیت‌های نظامی کشورهای ساحلی دریای خزر تسریع شود. به گفته لاوروف، طرفین همچنین تاکید کردند حضور نیروهای مسلح کشورهای غیرحاشیه خزر در منطقه منتفی است. وی خاطرنشان کرد: طرفین با قاطعیت و بدون ابهام بر اصل کنوانسیون درباره وضعیت دریای خزر تاکید کردند که هرگونه حضور نظامی کشورهای غیرخزری و غیرساحلی در اینجا قابل بحث نیست. لاوروف افزود: درباره دریانوردی به طور کلی، از جمله دریانوردی غیرنظامی، تصمیم گرفته شد بر اساس کنوانسیون وضعیت دریای خزر، دریانوردی در اینجا فقط برای کشتی‌هایی که پرچم هر یک از کشورهای دریای خزر را حمل می‌کنند امکان‌پذیر است. این اصل همچنین شامل ورود به دریای خزر و خروج هر کشتی از دریای خزر نیز هست. ما نیز در اینجا به وضوح این اصل را تایید کرده‌ایم. 
***
حضور پلیس مقتدر در همه عرصه‌ها اثرگذار است
رئیس کل دادگستری استان تهران با اشاره به اقتضائات امنیتی و انتظامی خاص استان تهران، گفت: دستگاه قضایی از تمام اقدامات ماموران خدوم پلیس در چارچوب قوانین و مقررات و با حفظ استقلال دستگاه قضایی حمایت و پشتیبانی می‌کند. علی القاصی‌مهر در دیدار سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ به اقتضائات امنیتی و انتظامی خاص استان تهران اشاره کرد و اظهار داشت: حضور پلیس مقتدر در همه عرصه‌ها و میدان‌ها اثرگذار است و در حال حاضر این توانمندی با زحمات و تلاش‌های بسیاری محقق شده است. وی در ادامه به رازگشایی از سرقت صندوق امانات بانک ملی توسط فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در کوتاه‌ترین زمان ممکن اشاره کرد و گفت: از لحظه‌ای که از وقوع این سرقت اطلاع حاصل شد، به تمام مراجع قضایی ذی‌ربط دستور داده شد اقدامات لازم جهت تسهیل کار ضابطین صادر شود و در نهایت در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با اقدامات فنی تمام متهمان شناسایی و دستگیر شدند و اموال مسروقه نیز کشف شد که این موضوع نقش ویژه و قابل توجهی در ارتقای اعتماد عمومی نسبت به پلیس در پی داشت.