هاشم حیدری، پیشکسوت استقلال در گفت‌وگو با «وطن‌امروز»:
لیگ ما بمب نداشت
زهره فلاح‌زاده‌: تیم فوتبال استقلال تهران ۸ روز دیگر نخستین دیدار خود در لیگ برتر بیست‌ودوم را با سرمربیگری ریکاردو ساپینتوی پرتغالی برگزار می‌کند. هواداران این تیم که فصل گذشته مزه قهرمانی بدون شکست را چشیده‌اند، در انتظار رونمایی از تیم جدید خود در لیگ برتر هستند؛ لیگی که به نظر می‌رسد با حضور مدعیان قدرتمند نسبت به فصل گذشته، جذاب‌تر خواهد شد. «وطن‌امروز» برای بررسی شرایط آبی‌های پایتخت، با هاشم حیدری، پیشکسوت این تیم گفت‌وگو کرده است. حیدری وضعیت استقلال در نقل و انتقالات را مثبت ارزیابی کرده و به قهرمانی این تیم در فصل جدید امیدوار است. 
***
* عملکرد استقلال را در نقل و انتقالات چطور ارزیابی می‌کنید؟
به نظر من با توجه به اینکه شاکله تیم حفظ شده و نفرات زیادی از تیم جدا نشده‌اند، عملکرد باشگاه در نقل و انتقالات خوب بوده است. ولی اگر یکی، دو بازیکن پشت مهاجم اضافه می‌شدند، شرایط خیلی بهتر هم می‌شد. 
 
* صحبت از حضور احتمالی محمد محبی، هافبک ایرانی تیم سانتاکلارای پرتغال است؛ به نظر شما این بازیکن می‌تواند جای خالی هافبک پشت مهاجم را پر کند؟
بله! محبی هم تجربه خوبی در خارج کشور کسب کرده و هم بازیکن پا به توپی است که می‌تواند نقش مهمی در یک تیم داشته باشد. محبی بازیکن مورد علاقه من است؛ بازیکنی که به قلب دفاع بزند. غیر از محبی، بازی پیمان بابایی، مهاجم جدید استقلال را هم دیده‌ام، او هم می‌تواند در پست وینگر به کمک تیم بیاید. بابایی هم بازیکن پا به توپی است و از عقب به خط حمله اضافه می‌شود. بازیکنانی با این خصوصیات برای خط دفاع هر تیمی خطرساز هستند. 
 هواداران استقلال از عملکرد باشگاه در فصل نقل و انتقالات خیلی رضایت ندارند. آنها منتظر ترکیدن بمب هستند.
لیگ ما بمبی نداشته است. بازیکنان تقریبا هم‌سطح هستند‌. اگر هم بازیکنی به عنوان ستاره معرفی می‌شود، اختلافش با دیگر بازیکنان تنها ۵ درصد است. بازی کردن در استقلال و پرسپولیس کار راحتی نیست. در تیم‌های دیگر روی بازیکن فشار نیست اما در این 2 تیم بازیکن باید همیشه آماده باشد. اگر بازیکن بد بازی کند، سریع منفور می‌شود و اگر خوب بازی کند، می‌گویند وظیفه‌اش است. یک زمانی است که بازیکن متوسط خریداری می‌شود اما ستاره تیم می‌شود. مثل امیرحسین حسین‌زاده که یک سال آمد، خوب بازی کرد و حالا به خارج از کشور رفته است. 
 
* صحبت از حسین‌زاده شد؛ به نظر شما لژیونر شدن او زود نبود؟
من فکر می‌کنم حسین‌زاده کمی عجله کرد‌. البته یک زمانی فرصتی خدا به شما می‌دهد و دری به روی‌تان باز می‌‌کند که باید این فرصت را غنیمت بشمرید و از آن در عبور کنید. خارج از کشور به جوان‌ها بیشتر بها می‌دهند. او هم هر چند احساسی اما تصمیمش را گرفت و رفت. 
 
* نظر شما در رابطه با حضور خسرو حیدری بی‌تجربه در کادر فنی استقلال چیست؟
متاسفانه این مساله در فوتبال ما باب شده که هر بازیکنی فوتبالش به پایان رسیده را سریع به نیمکت تیم‌ها اضافه می‌کنند. هیچ جای دنیا اینگونه نیست. چه خوب بود که از خسرو حیدری یکی، دو سال در فوتبال پایه استفاده می‌کردیم. برای خود حیدری و آینده استقلال بهتر بود او با تجربه بیشتر به نیمکت بزرگسالان اضافه می‌شد. کسی باید به عنوان کمک‌مربی انتخاب شود که تجربه بالایی داشته باشد. تجربه خیلی مهم است‌. به هر حال خسرو اعتبار باشگاه است و سال‌ها برای تیم زحمت کشیده است. امیدوارم موفق باشد. 
 
* استقلال در نخستین دیدار به مصاف سپاهانی می‌رود که می‌گویند با مربی پرتغالی و جذب چندین بازیکن شاخص، خوب بسته شده است؛ این بازی را چطور می‌بینید؟
همیشه بازی‌های اول حساسیت خودش را دارد‌. هنوز تیم‌ها‌ شناختی از هم ندارند و تازه از دوران بدنسازی و آماده‌سازی رها شده‌اند. نخستین دیدار هم برای بازیکنان و مربیان و هم برای هواداران جذابیت خاصی دارد‌. هر تیمی که بتواند از موقعیت‌‌هایش بهتر استفاده کند، موفق خواهد شد. سپاهان هم تیم خوبی دارد و خوبی‌اش این است که بسته بازی نمی‌کند. سپاهان همیشه فوتبال زیبایی ارائه داده و با مهره‌هایی که گرفته می‌تواند باعث شود ما بازی جذابی را شاهد باشیم. 
 
* درباره فدراسیون فوتبال هم کمی صحبت کنیم. سرانجام رقم بدهی ما به مارک ویلموتس، سرمربی سابق تیم‌ ملی مشخص شد؛ رقمی حدود ۱۴۰ میلیارد تومان. ویلموتس زمان مهدی تاج اتتخاب شده بود. حالا سوال اکثر فوتبالی‌ها این است که چرا مهدی تاج بار دیگر کاندیدای ریاست فدراسیون شده است؟
اول باید مشخص شود چه کسی مقصر بستن قرارداد سنگین با ویلموتس است. اگر آقای تاج مقصر است، بررسی کنند. به هر حال دستگاه قضا در کشور وجود دارد که می‌تواند به این ماجرا ورود کند. باید تکلیف مشخص شود. البته آقای تاج امتحانش را قبلا پس داده است.
***
    انتقال بزرگ؛ محمد محبی در استقلال  
روزنامه پرتغالی آبولا مدعی شد محمد محبی با قراردادی قرضی و یک ساله راهی استقلال می‌شود. محمد محبی یکی از اهداف جدی نقل و انتقالاتی استقلال در این تابستان بوده است؛ بازیکنی که فصل گذشته راهی سانتاکلارا شد اما چندان در ترکیب این تیم به کار گرفته نمی‌شد هر چند محبی در معدود دیدارهایی که برای تیمش به میدان رفت، عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش گذاشت. مدیران استقلال بیش از یک ماه است با همتایان خود در سانتاکلارا در حال مذاکره هستند و حتی طرفین به توافق جدی نیز دست پیدا کردند و تنها موضوع حل نشده بین طرفین، اصرار استقلال به استخدام دائمی محبی بود، در حالی ‌که سانتاکلارا تنها با انتقالی قرضی راضی به جدایی وینگر جوان خود شده بود. این موضوع باعث شده بود مذاکرات طرفین به بن‌بست بخورد و در این بین، تغییرات مدیریتی در سانتاکلارا تمام توافق قبلی را به باد داد به نحوی که پیوستن محبی به استقلال تا آستانه منتفی شدن نیز پیش رفت. با این حال، مدیران استقلال آخرین شانس خود برای جذب محبی را یک بار دیگر امتحان کردند و اکنون اخباری که از سوی نزدیکان باشگاه مخابره می‌شود، حکایت از توافق اولیه طرفین برای این انتقال دارد. در همین باره نیز روزنامه آبولا با انتشار خبری که برخلاف همیشه منبع آن خود آبولا بوده و به رسانه‌های ایرانی استناد نشده، از حضور محبی در استقلال خبر داده است. آبولا نوشته است: سانتاکلارا برخی بازیکنان خود را به صورت قرضی از دست خواهد داد. به نقل از منابع آبولا، یکی از آنها محمد محبی است. آبولا در ادامه نوشته است: این مهاجم 24 ساله که قراردادش تا سال 2024 اعتبار دارد، به ایران بازخواهد گشت تا برای استقلال قهرمان ایران بازی کند که اکنون مربی این تیم ریکاردو ساپینتو است. در صورت رسمی شدن انتقال محمد محبی به استقلال، او جانشین امیرحسین حسین‌زاده خواهد شد تا دست ساپینتو در بخش هجومی بیش از قبل باز شود و سرمربی پرتغالی با در اختیار داشتن عناصر تهاجمی پرتعداد و باکیفیت، لیگ جدید را آغاز کند.