هیأت‌های ایران، 1+4 و آمریکا برای جمع‌بندی درباره پیشنهاد جوزپ بورل عازم اتریش شدند
بازگشت به وین؟!
گروه سیاسی: هتل کوبورگ وین شاید برای آخرین بار میزبان مذاکرات احیای برجام باشد؛ توافقی که فقط کورسویی از امید برای بازگشت به آن باقی مانده است و هیچ نشانه و چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای از انعطاف مقامات دولت آمریکا در اتخاذ تصمیمات لازم همچنان به چشم نمی‌خورد. 
به گزارش «وطن‌امروز»، روز گذشته پس از آنکه انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات در توئیتی اعلام کرد در مسیر وین است تا متنی که جوزپ بورل بیستم جولای روی میز گذاشت را به بحث بگذارد، رویترز هم به نقل از یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود بدون ارائه جزئیات بیشتر خبر داد «رابرت مالی» فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران هم این هفته برای گفت‌وگو درباره احیای توافق برجام به وین سفر خواهد کرد. 
در ایران هم سخنگوی وزارت امور خارجه از عزیمت هیأت مذاکره‌کننده ایران به وین برای ادامه مذاکرات خبر داد. «ناصر کنعانی» دیروز گفت: در چارچوب سیاست رفع تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان، هیأت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی ایران به ریاست علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران تا ساعاتی دیگر عازم وین خواهد شد. 
این تحولات در حالی است که از نگاه کارشناسان متن ارائه شده بورل آخرین تحرک دیپلماتیک برای نجات توافق است اما با این حال، متن هماهنگ‌کننده اروپا، منعکس‌کننده همان پیش‌نویس آمریکایی است که انتظارات مشروع ایران را نادیده می‌گیرد و غربی‌ها پیش از اینکه به دنبال نجات برجام و یک توافق متوازن باشند به دنبال نجات خود از پیشروی سریع برنامه هسته‌ای ایران هستند. در این راستا وبگاه خبری «آکسیوس» به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد ایالات متحده و ایران مذاکرات غیرمستقیم درباره احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را پنجشنبه (چهارم آگوست) در وین از سر خواهند گرفت. به ادعای این گزارش، مقامات آمریکایی نگران هستند که توافق هسته‌ای در آستانه بی‌ربط شدن است، زیرا ایران اقداماتی را برای پیشبرد برنامه هسته‌ای خود و محدود کردن کار بازرسان آژانس انرژی اتمی انجام داده است. به نوشته آکسیوس، این مقام آمریکایی ضمن بیان اینکه «ما با انتظارات کم به وین برمی‌گردیم»، مدعی شد: «اما با حسن نیت تلاش خواهیم کرد». وی همچنین با بیان اینکه «همه می‌دانند توافق باید چه شکلی داشته باشد»، مدعی شد لازم است برای حصول توافق، ایران مطالبات درباره موضوعاتی را که خارج از حیطه برجام هستند مانند بازرسی‌های آژانس و خروج سپاه از فهرست ‌FTO‌‌ کنار بگذارد. 
همچنین سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا هم در آخرین موضع خود درباره مذاکرات با مطرح کردن ادعاهایی علیه ایران، گفت رئیس‌جمهور این کشور حاضر به خارج کردن نام سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی نیست. به گزارش وبگاه کاخ سفید، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری با مطرح کردن ادعایی ضدایرانی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا سپاه پاسداران ایران در حال حاضر در فعالیتی تروریستی یا حمایت از آن دست دارد یا نه، ایران را کشوری حامی تروریسم خواند و ادعا کرد که آنها از شبکه‌های تروریستی در سراسر منطقه حمایت می‌کنند. وی گفت: وقتی از رئیس‌جمهور پرسیده شد که آیا حاضر است نام سپاه پاسداران ایران را به عنوان بخشی از کارکرد مذاکرات با ایران بر سر توافق هسته‌ای، از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی حذف کند یا نه، پاسخ او نه بود. 
 
* روایت نشریه آمریکایی از مذاکرات آتی
نشریه آمریکایی «پولیتیکو» اما به انتشار اخباری درباره این دور از مذاکرات پرداخت. این نشریه به نقل از ۳ منبع آگاه گزارش داد اتحادیه اروپایی در آخرین تلاش برای نجات توافق هسته‌ای، همه مذاکره‌کنندگان را برای ازسرگیری غیرمنتظره و ناگهانی مذاکرات در روز پنجشنبه جمع می‌کند. طبق این گزارش، دیپلمات‌هایی از ایالات متحده، ایران، چین، روسیه، آلمان، انگلیس و فرانسه و همچنین اتحادیه اروپایی به عنوان میانجی به دلیل عدم مذاکره مستقیم ایران با آمریکا حضور خواهند داشت. به گزارش این رسانه، هنوز مشخص نیست مذاکرات تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و جلسات عمدتا در هتل کوبورگ برگزار خواهد شد. به نوشته پولیتیکو، آماده‌سازی برای نصب مجدد چادر رسانه‌ای در خارج از هتل نیز از امروز آغاز می‌شود. طبق این گزارش، «منابع آگاه هشدار دادند هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا مذاکرات موفق خواهد بود یا خیر. هنوز تعدادی از اختلافات باقی‌ مانده که باید حل‌وفصل شود». به ادعای این نشریه، پیش‌نویس نقشه راه درباره چگونگی دستیابی به توافق اساسا از اوایل سال جاری آماده شده است. به گزارش پولیتیکو، موضع ایران درباره آخرین متن اتحادیه اروپایی مشخص نیست. 
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران اخیراً گفت که ایران آماده است در وین جزئیات بیشتر را مورد بحث قرار دهد که به تحلیل این نشریه، نشان می‌دهد تهران همچنان از پیش‌نویس اخیر راضی نیست. طبق این گزارش، یکی از موضوعات حل نشده مربوط به وجود ذرات اورانیوم در سایت‌های مختلف ایران است. همچنین هنوز سوالاتی درباره دامنه رفع تحریم‌ها و همچنین درخواست‌های ایران برای تضمین عدم خروج آمریکا از توافق در دولت جدید این کشور وجود دارد. در ادامه این گزارش آمده است: در هفته‌های اخیر نگرانی‌های فزاینده‌ای در میان دیپلمات‌های غربی وجود داشته که انتخابات میان‌دوره‌ای آتی آمریکا قدرت بیشتری را به جمهوری‌خواهان ضدتوافق خواهد داد، به این معنی که ممکن است پنجره سیاسی برای حل‌وفصل بسته شود. در همین حال، ایران نیز به توسعه برنامه هسته‌ای خود ادامه داده است. 
***
   اسلامی: تا طرف‌های مقابل به تعهدات عمل نکنند دوربینی نصب نخواهد شد   
رئیس سازمان انرژی اتمی روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر رفتار دوگانه آمریکا در برجام گفت: خود آمریکایی‌ها مرتب اعتراف می‌کنند که سیاست فشار حداکثری شکست خورده و امیدی به اینکه از این سیاست نتیجه عایدشان شود ندارند. با این حال رفتار دوگانه یا چندگانه آنها را ما مستمر شاهد هستیم. هم آن اتهامات واهی را که بیش از 20 سال به کشور نسبت می‌دهند و هم مواردی که رژیم صهیونیستی بویژه و ضد انقلاب با مکان‌های ادعایی، مدارک ادعایی و با اتهامات واهی همواره سعی کرده‌اند که فشار را بر ملت ایران تشدید کنند. محمد اسلامی ادامه داد: ایران همواره تاکید کرده تمام فعالیت هسته‌ای‌اش مطابق موازین پادمان و ان‌پی‌تی است. ما متعهد به ان‌پی‌تی و پادمان هستیم. در اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در پاسخ به این تحریم‌ها گازدهی به سانتریفیوژهای پیشرفته را آغاز کردیم، جهت اینکه نشان دهیم اراده ما برای لغو تحریم‌ها مستحکم است و از هیچ‌گونه اقدامی که در راستای منافع ملت ایران است کوتاه نخواهیم آمد. وی همچنین درباره دوربین‌های فراپادمانی گفت: دوربین‌هایی را که ما جمع کردیم، دوربین‌های برجامی و در حقیقت فراپادمانی بوده است. این دوربین‌ها برای توافقنامه برجام در جهت اینکه محدودیت ظرفیت فعالیت و سرعت فعالیت هسته‌ای ایران را اندازه‌گیری کند، نصب شده است. وقتی که شما در برجام باقی نماندید، طرفین متعهد حضور ندارند و به تعهدات خود عمل نکردند، دلیلی ندارد که ما یک‌طرفه به یک تعهد شبه‌منسوخ ادامه بدهیم. امروز هم اعلام می‌کنیم تا زمانی که این موارد ادعایی و کذبی را که مرتب تکرار می‌کنند، کنار نگذارند و به تعهدات بازنگردند، دوربینی نصب نخواهد شد.