محمدمهدی هراتی پیشکسوت هنرهای تجسمی درگذشت
استاد پیشکسوت هنرهای تجسمی و عضو گروه هنرهای سنتی و صنایع ‌دستی فرهنگستان هنر درگذشت. به گزارش «وطن امروز»، محمدمهدی هراتی در ۸۱ سالگی دیده به جهان فرو بست.
در پی درگذشت استاد هراتی، بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر با صدور پیامی درگذشت این استاد پیشکسوت هنرهای تجسمی و عضو گروه هنرهای سنتی و صنایع دستی فرهنگستان هنر را تسلیت گفت.
متن پیام تسلیت رئیس فرهنگستان هنر بدین شرح است: «درگذشت استاد گرانقدر محمدمهدی هراتی، جامعه هنری و آموزشی ایران را بسیار اندوهگین و متأثر کرد. ایشان هنرمندی شریف با بینش و دانشی وسیع در زمینه هنرهای سنتی و صنایع دستی بودند. این استاد فرهیخته بی‌هیچ چشمداشت و تقاضایی، زندگی گهربارشان را وقف هنر کردند و از سال‌ها سلوک پاک و خالصانه‌شان در زمینه آموزش هنر، جمع بسیاری از هنرجویان و هنرپژوهان بهره‌مند شدند. افزون ‌بر این، در ساحت‌های پژوهش و آفرینش هنر نیز آثاری بس ارزنده پدید آوردند و از خود به یادگار گذاشتند.
فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران درگذشت استاد محمدمهدی هراتی را به خانواده داغدار، شاگردان و دوستداران ایشان و جامعه هنری و آموزشی کشور تسلیت می‌گوید و از درگاه الهی غفران واسعه برای آن مرحوم و صبر و سلامت برای عزیزانش خواستار است. روحش شاد و یادش گرامی باد».
استاد هراتی پیشکسوت هنرهای تجسمی و عضو گروه هنرهای سنتی و صنایع ‌دستی فرهنگستان هنر متولد ۱۳۲۱ در قوچان بود. وی پس از تحصیلات مقدماتی به تهران آمد و تا مقطع دکترای نقاشی و هنرهای سنتی در دانشگاه تهران تحصیل کرد. وی حدود نیم قرن در رشته‌های مختلف هنرهای تجسمی از جمله طراحی، نقاشی سیاه‌قلم، رنگ‌روغن، آبرنگ، قطاعی و لایه‌چینی، نگارگری، رنگ‌سازی سنتی، نقاشی روی چوب و قلمدان، نقاشی روی شیشه، سرامیک و چرم، نقاشی با رنگ‌های لعابی روی کاشی و سرامیک گرفته تا خوشنویسی خطوط کهن، به ابداع و ارائه هنر خود مشغول بود.
هراتی بیش از ۵۰ کتاب در حوزه‌های مختلف پژوهش و آموزش هنر به رشته تحریر درآورد. آیین تجلیل از این استاد فقید بهمن‌ سال گذشته در فرهنگستان هنر برگزار شد. مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد هراتی یکشنبه هفتم خرداد ساعت ۹:۳۰ از فرهنگستان هنر به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) برگزار خواهد شد.