اخبار
خداحافظی تهرانی‌ها با ۴ شماره امدادی؛ بزودی
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اعلام کرد فاز اول ادغام شماره‌های امدادی در تهران در سال‌جاری اجرایی می‌شود. علی نصیری در گفت‌وگو با ایسنا گفت: ما در سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و حسب مصوبه ستاد مدیریت بحران کلانشهر تهران که به ریاست وزیر کشور برگزار شد، موظف شدیم طرح ادغام شماره‌های امدادی را اجرا کنیم و به یاری خداوند و تلاش همه کارشناسان و متخصصان این طرح برای نخستین بار در کشور در تهران اجرا خواهد شد.  وی با بیان اینکه در طرح مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ با دیگر شماره‌های امدادی ادغام نخواهد شد، گفت: 4 شماره ۱۱۲ جمعیت هلال‌احمر، ۱۱۵ اورژانس، ۱۲۳ اورژانس اجتماعی و ۱۲۵ آتش‌نشانی در اجرای این طرح با یکدیگر ادغام خواهد شد. نصیری با بیان اینکه ظاهر این کار ساده به نظر می‌رسد، گفت:‌ اما واقعیت این است که چنین کاری پیچیدگی‌های زیادی دارد. مثلا برخی شماره‌ها مانند آتش‌نشانی فقط در شهر تهران و برخی مثل اورژانس و هلال‌احمر گستره استانی دارند که باید اینها را مشخص و تعیین تکلیف می‌کردیم. وی گفت: در تلاشیم در فاز اول این طرح را در بخشی از تهران اجرا کنیم. همچنین برای آنکه مردم سردرگم نشوند، قصد داریم ابتدا مرکز تماس را مشترک کنیم. یعنی اینطور باشد که مردم با همان شماره‌های قبلی مانند ۱۲۵، ۱۱۵، ۱۲۳ و ۱۱۲ تماس بگیرند اما تمام این‌ تماس‌ها در یک مرکز واحد پاسخ داده شود. 
***
شناسایی ۷ نفر در جریان فروش سؤالات امتحانات نهایی
رئیس پلیس فتای تهران بزرگ گفت: ۷ نفر در جریان فروش سوالات امتحانات نهایی شناسایی شده‌اند. سرهنگ داوود معظمی‌گودرزی گفت: یکی از مواردی که در سالیان اخیر شاهد آن بودیم، کلاهبرداری تحت عنوان فروش سوالات امتحانی است. معمولا کلاهبرداری را بیشتر در ایام امتحانات نهایی می‌بینیم. تجربه‌ای که ما از سنوات قبل داریم این است که این افراد به هیچ عنوان سوالات را در اختیار ندارند، بلکه کلاهبردارانی هستند که در این حوزه فعالیت می‌کنند و سوالات مربوط به سنوات قبل و سوالاتی را که زمان امتحان آنها گذشته می‌فروشند. آنها وجوهاتی را تحت عنوان بیعانه دریافت می‌کنند. وی افزود: هر ساله کارگروه‌های مشترک را با عزیزان در وزارت آموزش‌و‌پرورش و فرماندهی تهران بزرگ داریم. در فرماندهی تهران بزرگ با آموزش‌و‌پرورش استان تهران تفاهمنامه‌هایی داریم. اقدامات سایبری همکاران ما در پلیس فتا با جدیت در حال انجام است. طی چند روز اخیر موفق شدیم ۷ نفر از افراد را با همکاری و هماهنگی تنگاتنگ قوه‌قضائیه شناسایی کنیم. قطعا این اشخاص در چرخه رسیدگی به جرائم قرار خواهند گرفت. 
***
کارکنان شوراهای حل اختلاف استخدام می‌شوند
معاون منابع انسانی و امور فرهنگی قوه ‌قضائیه از استخدام کارکنان شوراهای حل اختلاف کشور تا ۵ سال آینده خبر داد. محمدباقر الفت در جمع کارکنان دادگستری استان قزوین اظهار کرد: لایحه شورا‌های حل اختلاف در روز‌های اخیر در مجلس تصویب شده و امیدواریم با اجرای آن زمینه استخدام اعضا و کارکنان شورای حل اختلاف کشور تا ۵ سال آینده فراهم شود.  وی ادامه داد: موضوعی که در سند تحول قضایی مورد تاکید قرار گرفته تخصصی شدن محاکم است که به همین منظور مربیانی متناسب با موضوعات روز تربیت کرده‌ایم که در سال جاری برای آموزش به استان‌های کشور اعزام خواهند شد. الفت بیان کرد: همکاران ما در دادگاه‌ها به صورت شبانه‌روزی تلاش می‌کنند و بار کمبود نیروی انسانی را نیز بر دوش دارند که امیدواریم با تزریق نیرو‌های جدید از حجم کاری آنان نیز کاسته شود. وی تصریح کرد: توسعه دادگاه‌ها و ایجاد حوزه‌های قضایی جدید با در نظر گرفتن نرخ وقوع جرم و میزان اختلافات و دعوی در دستور کار قوه‌قضائیه قرار دارد. الفت اضافه کرد: در آزمون سال گذشته ۱۰ هزار نفر برای فعالیت در دستگاه قضا جذب شده‌اند که تاکنون حکم ۳ هزار و ۵۰۰ نفر از آنان صادر شده و ۲ هزار نفر نیز بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی شروع به کار کرده‌اند و هزار و ۵۰۰ نفر نیز تا پایان سال با تجهیز محل کار به صورت تدریجی به مراکز گسیل خواهند شد.