بذرپاش در آیین افتتاح فرودگاه گناباد با اشاره به تکمیل زنجیره‌های ترانزیت در کشور: توسعه کریدور‌ها لازمه توسعه اقتصاد است
اقتصاد روی ریل کریدور‌ها
قالیباف: درآمد کریدورها از درآمد نفت و گاز بیشتر خواهد بود
گروه اقتصادی: توسعه کریدورهای ترانزیتی کشور در بخش هوایی یکی از اولویت‌های کشور به منظور نقش‌آفرینی در تجارت منطقه‌‌ای است. اواخر هفته گذشته مرحله نخست افتتاح و بهره‌برداری از فرودگاه منطقه‌ای شهدای گناباد با حضور رئیس مجلس و وزیر راه و شهرسازی انجام شد. وزیر راه و شهرسازی در آیین افتتاح فرودگاه گناباد به توسعه اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: فراهم کردن زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل ضرورت دارد و سخن گفتن از توسعه و رشد اقتصادی یک منطقه مستلزم برپایی زیرساخت‌های حمل و نقلی است.
به گزارش «وطن امروز»، مهرداد بذرپاش روز پنجشنبه در آیین افتتاح فرودگاه شهدای گناباد گفت: برای احداث این فرودگاه یک کار چندین ساله انجام شده است و امروز به برکت ایام باسعادت دهه کرامت، به مردم عزیز این خطه تقدیم می‌شود.
بذرپاش در این آیین بهره‌برداری که با حضور محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی و معاونان وزارت راه وشهرسازی برگزار شد، تصریح کرد: برای توسعه اقتصادی، فراهم کردن زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل ضرورت دارد و سخن گفتن از توسعه و رشد اقتصادی یک منطقه مستلزم برپایی زیرساخت‌های حمل‌ونقلی است و احداث این فرودگاه یکی از موضوعات مهم در راستای توسعه این منطقه به شمار می‌رود.
وی با اشاره به دیگر مصادیق توسعه اقتصادی گفت: خط کریدوری ریلی جنوب به شمال که از چابهار آغاز می‌شود و به سرخس ختم می‌شود، نقطه عطف توسعه این منطقه خواهد شد و یکی از سیاست‌های اصلی ما در دولت پیرو تأکید مکرر مقام معظم رهبری، تکمیل زنجیره‌های کریدوری ریلی در کشور است که یکی از مهم‌ترین آنها همین زنجیره جنوب به شمال چابهار به سرخس و در منطقه شرق کشور است.
بذرپاش  این فرودگاه را به منزله زیرساخت مناسب حمل‌و‌نقل هوایی در این منطقه قلمداد کرد و در بخش حمل‌و‌نقل ریلی نیز تشریح کرد: پس از اتصال، این کریدور که از  مرز دریایی چابهار شروع و تا سرخس ادامه می‌یابد و در طول مسیر از خاش زاهدان، یونسی بیرجند و... نیز می‌گذرد، به یک گذرگاه بین‌المللی تبدیل خواهد شد و ظرفیت‌های اقتصادی بزرگی را نصیب منطقه خواهد کرد. به گفته وزیر راه و شهرسازی، کشورهای منطقه منتظر تکمیل کریدورهای ریلی ایران هستند و امروز شاهد این موضوع هستیم که مجلس نیز برای حمایت و تقویت این پروژه‌ها عزم راسخی دارد.
* توسعه کریدور‌ها درآمدی بیشتر از نفت و گاز خواهد داشت 
رئیس مجلس شورای اسلامی صبح پنجشنبه در آیین افتتاح فرودگاه شهدای گناباد اظهار کرد: هیچ کس فکر نمی‌کرد دشمنی را که ائتلاف همه دشمنان انقلاب اسلامی بود، بتوانیم از پا درآوریم. محمدباقر قالیباف افزود: امروز در عرصه اقتصادی هم برای حل مشکلات به این همت جمعی نیاز داریم و همه باید دست به دست هم دهیم.
وی با تاکید بر اهمیت توسعه زیرساخت‌های حمل‌و‌نقل گفت: به لطف خدا در موقعیت جغرافیایی خوب در کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب دنیا قرار گرفته‌ایم که سرمایه‌گذاری و استفاده از ظرفیت‌های مهم، درآمدی بیشتر از نفت و گاز برای کشور خواهد داشت. قالیباف با اشاره به تعطیلی و کاهش تولید برخی واحدهای تولیدی و صنعتی به خاطر قطعی برق در تابستان و قطعی گاز در زمستان اظهار کرد: این نتیجه مصرف بیش از حد و نامناسب انرژی در کشور است به طوری که ۴ برابر مصرف دنیا گاز مصرف می‌کنیم. رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ادامه این مسیر، مسیری برای غلبه بر مشکلات نیست، گفت: وظیفه داریم با دولت دست به دست هم دهیم تا با حکمرانی بهتر به این مشکلات سامان دهیم. وی در ادامه با بیان اینکه ساخت چنین فرودگاهی باید حداکثر ۳ سال زمان ببرد نه ۳۰ سال، اظهار کرد: اگرچه با ساخت خیلی از فرودگاه‌های کشور موافق نیستم ولی با توجه به موقعیت جغرافیایی و نیازمندی زیرساخت‌ها در مواقع بحران، ساخت و افتتاح چنین فرودگاهی نیاز بود. قالیباف افتتاح فرودگاه گناباد را زیرساخت مناسب و فرصت خوب و منحصر به فردی برای کمک به توسعه شهرستان‌های اطراف دانست.
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر تولید ثروت نکنیم پروژه‌های عمرانی مثل همین فرودگاه طول می‌کشد و بعد هم نمی‌شد استفاده مفیدی از آن کنیم.
وی همچنین با تبریک دهه کرامت و میلاد ثامن‌الحجج(ع) گفت: وظیفه دارم از مردم گناباد بویژه خانواده شهدا، جانبازان، آزادگان و ایثارگران که در میدان جنگ و روزهای سخت افتخارات زیادی رقم زدند تشکر کنم.
* فرودگاه منطقه‌ای شهدای گناباد
فرودگاه گناباد تا سال ۱۳۹۰ تحت مالکیت وزارت کشور بود و پس از واگذاری به شرکت فرودگاه‌ها در ۱۲ سال گذشته تحت عملیات احداث سطوح پروازی، ترمینال و سایر اماکن فرودگاهی قرار گرفت.
با عملیات موفقیت‌آمیز وارسی پروازی که در فرودگاه گناباد انجام شد،  این فرودگاه آماده برقراری پرواز شده و هواپیمای حامل رئیس مجلس و وزیر راه و شهرسازی هم در فرودگاه گناباد به زمین نشست. فرودگاه گناباد با هزینه‌ای بالغ بر ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال در مساحتی حدود ۳۸۰ هکتار توسط شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران احداث شده است.
در مراسم بهره‌برداری از فرودگاه گناباد، محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی، حمیدرضا سیدی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، محمد محمدی‌بخش معاون وزیر و رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، نمایندگان مجلس و مدیران فرودگاهی و  سرکنسول‌های کشورهای افغانستان، پاکستان، ترکمنستان و ترکیه در مشهد و دیگر مسؤولان حضور داشتند. مرکز شهرستان گناباد در فاصله ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.
* مجوز مرز هوایی برای فرودگاه شهدای رامسر 
وزیر راه و شهرسازی با ورود به فرودگاه رامسر اعلام کرد: این فرودگاه با تکمیل زیرساخت‌های مناسب و خدمات به پروازهای خارجی  در بخش مسافری و حمل کالا، مجوز مرز هوایی را با مصوبه هیات وزیران کسب کرد.
مهرداد بذرپاش روز پنجشنبه در بدو ورود به فرودگاه رامسر در استان مازندران،  با ابراز خرسندی از صدور مجوز مرز هوایی توضیح داد: مصوبه هیات وزیران درباره صدور مجوز مرز هوایی برای فرودگاه شهدای رامسر صادر شده است.
* ایجاد ۴ شهرک مسکونی ۲۲۲ هکتاری در مازندران 
وزیر راه و شهرسازی در بازدید از پروژه نهضت ملی مسکن رامسر با درخواست واگذاری زمین‌های دولتی و نهادهای عمومی و دستگاه‌های اجرایی برای ساخت مسکن، از تصویب ایجاد ۴شهرک مسکونی ۲۲۲ هکتاری در مازندران خبر داد.
مهرداد بذرپاش پنجشنبه در سفر یک‌روزه به استان مازندران، در بازدید از طرح‌های مسکن شهرستان رامسر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در استان مازندران برای تامین زمین با مشکل مواجه بودیم اما تا الان با همت و پیگیری همکاران ۱۳۰ هکتار زمین تامین شده و ساخت ۴ شهرک مسکونی با حدود ۲۲۲ هکتار مساحت  در آستانه تصویب مراحل در شورای عالی شهرسازی است که هفته آینده اعلام خواهد شد. وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در این همین ارتباط حدود ۱۰ هزار واحد مسکونی تخصیص یافته است که بیش از ۲۲ هزار متقاضی هم واجد شرایط تشخیص داده شدند. بذرپاش یادآور شد: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در چند ماه اخیر، ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن در کشور سرعت بیشتر گرفته و اگر بتوانیم کمبود زمین این بخش را جبران کنیم، به طور قطع سرعت پروژه‌ها قابل قبول خواهد بود. شرکت در بیست و یکمین جلسه شورای تامین مسکن مازندران در استانداری، آغاز عملیات اجرایی پروژه نهضت ملی مسکن در ساری، شرکت در جلسه با شهرداران با رویکرد بازآفرینی شهری در دانشگاه آزاد رامسر و بررسی پروژه‌های راهبردی حوزه راه و حمل‌و‌نقل از دیگر برنامه‌های سفر یک‌روزه وزیر راه و شهرسازی به رامسر بود.
* آمادگی وزارت راه و شهرسازی برای واگذاری فرودگاه‌ها به‌بخش خصوصی 
وزیر راه با حضور در فرودگاه رامسر ضمن اعلام صدور مجوز مرز هوایی این فرودگاه از آمادگی این وزارتخانه برای واگذاری فرودگاه‌ها به بخشی خصوصی صلاحیت‌دار خبر داد.
مهرداد بذرپاش در فرودگاه رامسر  با اعلام صدور مجوز مرز هوایی این فرودگاه و افتتاح و بهره‌برداری از فرودگاه گناباد در استان خراسان رضوی بیان داشت: در هر نقطه‌ای که نیاز به توسعه زیرساخت‌ها داشته باشد این جزو سیاست‌ها و برنامه‌های دولت است، که برای توسعه آن اقدام کند و به عنوان نمونه همین امروز فرودگاه گناباد که سال‌ها غیرفعال شده بود، با توسعه زیرساخت‌های آن فعالیت خود را از سرگرفت.
* هواپیماهای جدید در راه است
مهرداد بذرپاش در جمع مدیران استان مازندران بیان داشت: در سال‌های گذشته شاهد تولید حداقلی مسکن بودیم که همین مساله موجب شد قیمت‌ها افزایش یابد. وی با بیان اینکه تا پایان سال تعداد متقاضیانی که زمین دریافت می‌کنند به  ۴۰۰ هزار متقاضی در سراسر کشور  خواهد رسید، اظهار داشت: با ارائه بسته نوزده‌گانه درباره بافت فرسوده، شاهد رشد صدور پروانه در این زمینه هستیم. وی بیان کرد: در حوزه مسکن قیمت‌سازی‌های کاذبی از سوی برخی مشاوران املاک انجام شد که موجب متضرر شدن شهروندان می‌شود. به گفته وزیر راه و شهرسازی شناسایی و عرضه خانه‌های خالی و  مالیات بر معاملات مکرر و افزایش عرضه می‌تواند در کنترل قیمت مسکن موثر باشد. وی افزود: در روزهای گذشته گشت‌های تعزیرات با دفاتر مشاوران املاک متخلف برخورد کردند که این روند در سراسر کشور ادامه خواهد یافت. بذرپاش تصریح کرد: توسعه ناوگان هوایی نیز در دستور کار قرار دارد و تا روزهای آینده هواپیماهای جدیدی به ناوگان هوایی کشور می‌پیوندد.
وی یادآورشد: تکمیل کریدور‌های شمال - جنوب نیز در دستور کار قرار دارد تا برای کشور تولید ثروت کند.