جزئیات تشکیل شرکت‌های سهامی عام پروژه برای تأمین مالی از بازار سرمایه
سرمایه‌گذاری علیه تورم
مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس درباره شرکت‌های سهامی عام پروژه‌محور گفت: در راستای تأمین مالی شرکت‌ها از طریق بازار سرمایه برای تکمیل پروژه‌ها، سازمان بورس اقدام به تصویب دستورالعمل نحوه پذیره‌نویسی شرکت‌های سهامی عامل پروژه کرد که البته این دستورالعمل سال 1400 تصویب شده بود اما با توجه به درخواست‌های ارائه‌شده درباره تسهیل فرآیندها، سال گذشته این دستورالعمل در سازمان بورس اصلاح شد.
به گزارش «وطن امروز»، وحید روشن‌قلب افزود: فرآیند تأمین مالی پروژه‌ها از بازار سرمایه مطابق با این دستورالعمل به سه طریق انجام می‌شود و امکان تأمین مالی برای تکمیل پروژه‌ها از طریق بازار سرمایه به 3 روش قابل انجام است. یکی از روش‌ها از طریق تاسیس یک شرکت‌ سهامی عام جدید است که پروژه موجود به ارزش کارشناسی‌شده به عنوان آورده غیرنقد موسسان به این شرکت منتقل و از طریق پذیره‌نویسی بخشی از سهام این شرکت مبالغ مورد نیاز برای تکمیل پروژه جمع‌آوری می‌شود. روش دوم از طریق انجام افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم از سهامداران در شرکتی که پروژه در آن در حال اجرا است، انجام می‌شود که این فرآیند پس از تبدیل شرکت موجود به سهامی عام صورت می‌گیرد.
مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس گفت: رویه سوم این است که اگر یک شرکت چند پروژه نیمه‌تمام داشته باشد، می‌تواند با تاسیس یک هلدینگ سهامی عام، وجوهی را از طریق پذیره‌نویسی از بازار تأمین و صرف تکمیل پروژه‌های این هلدینگ کند.
به گفته وی، همه این فرآیندها منوط به داشتن طرح توجیهی و برنامه کسب‌وکار مناسب است که باید به تایید هیأت پذیرش بورس یا فرابورس برسد. روشن‌قلب ادامه داد: تاکنون 2 شرکت اقدامات لازم را برای تامین مالی از این طریق انجام داده‌اند و در شرف نهایی شدن صدور مجوز برای پذیره‌نویسی سهام قرار دارند و تعدادی از شرکت‌ها هم فرآیند ایجاد شرکت سهامی عام پروژه را شروع کرده‌اند و مدارک را تکمیل می‌کنند. 
وی درباره اینکه چگونه می‌توان از منابع خرد دست مردم برای اتمام پروژه‌های زیربنایی کشور استفاده کرد، گفت: اقدامات لازم مانند شرکت‌های سهامی عام پروژه و انتشار اوراق بدهی شرکت‌ها می‌تواند وجوه آزاد دست عموم مردم را جمع‌آوری کرده تا از آنها برای پیشبرد اهداف و انجام پروژه‌ها استفاده شود، چون برخی سهامداران مبالغ کوچکی جهت سرمایه‌گذاری در اختیار دارند که با آن امکان راه‌اندازی کسب‌وکار را ندارند اما با مشارکت در شرکت‌های سهامی عام پروژه می‌توانند در تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام مشارکت و از ارزش افزوده آن استفاده کنند.
مدیر نظارت بر بازارهای سازمان بورس گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال حداقل 5 شرکت سهام عام پروژه وارد بازار سرمایه شوند و در صورتی که تعداد درخواست‌ها بیشتر باشد، آمادگی بررسی مدارک متقاضیان در سازمان بورس وجود دارد.
روشن‌قلب در پاسخ به این پرسش که اگر مردم سهام شرکت‌های عام پروژه را خریداری کردند، چگونه می‌توانند نسبت به برگشت وجوه سرمایه‌گذاری خود اطمینان یابند اظهار داشت: یکی از مفاد دستورالعمل شرکت‌های سهامی عام پروژه این است که مؤسسان شرکت سهامی عام پروژه باید یک متعهد اعلام کنند و اگر طرح براساس زمان اعلام‌شده به بهره‌برداری نرسد، یا اینکه 20 درصد انحراف از برنامه پیدا کند، متعهد مؤظف است سهام مردم را بازخرید کند و اصل مبلغ سرمایه‌گذاری مردم به‌علاوه سود بانکی را به پذیره‌نویسان متقاضی بازخرید، بپردازد که مشارکت‌‌کننده متضرر نشود.
وی درباره روش‌های تکمیل پروژه‌های استانی از طریق شرکت سهامی عام پروژه افزود: با روش شرکت‌های سهامی عامل پروژه می‌توان در همه استان‌ها پروژه‌های نیمه‌تمام را از طریق جمع‌آوری وجوه در بازار سرمایه تکمیل و پروژه‌ها را اجرا کرد.