دور دنیا
حمله پهپادی مقاومت عراق به بندر حیفا
مقاومت اسلامی عراق از حمله پهپادی به سرزمین‌های اشغالی خبر داد. مقاومت اسلامی عراق روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد جمعه‌شب و در یک حمله پهپادی، تاسیسات مواد شیمیایی در بندر حیفا واقع در شمال سرزمین‌های اشغالی را هدف قرار داده است. در این بیانیه آمده است: «در حمایت از مردم غزه و در پاسخ به جنایت‌های رژیم صهیونیستی به هدف قرار دادن اهداف دشمن ادامه می‌دهیم». مقاومت اسلامی عراق پیش از این نیز اعلام کرده بود با استفاده از پهپاد، یک هدف نظامی اسرائیلی را در اراضی فلسطین اشغالی هدف قرار داده است. مقاومت عراق پیش‌تر مسؤولیت هدف قرار دادن تأسیسات «زوولون» وابسته به نیروی دریایی رژیم صهیونیستی در داخل فلسطین اشغالی با هواپیماهای بدون سرنشین را بر عهده گرفت.
***
شهباز شریف نخست‌وزیر پاکستان شد
۳ هفته پس از انتخابات، پارلمان پاکستان شهباز شریف را به عنوان رهبر اکثریت انتخاب کرد. به این ترتیب او قادر است دولت جدید تشکیل دهد. به این ترتیب شهباز شریف از حزب مسلم لیگ نواز به عنوان بیست‌وچهارمین نخست‌وزیر پاکستان کار خود را آغاز می‌کند. براساس گزارش رویترز، شریف ۷۲ ساله، برادر کوچک‌تر نواز شریف، نخست‌وزیر 3 دوره است که رهبری کمپین انتخاباتی حزب مسلم لیگ نواز پاکستان (PML-N) را برعهده داشت. در انتخابات هشتم فوریه پاکستان نامزدهای مورد حمایت خان بیشترین کرسی‌ها را به دست آوردند اما رقبای سیاسی عمران خان، نخست‌وزیر سابق محبوس پاکستان، در چارچوب یک توافق بر سر اشتراک قدرت «شهباز شریف» را به عنوان کاندیدای مشترک خود برای نخست‌وزیری معرفی کردند.
***
حمله به کاروان حامل کمک در دیرالبلح
رسانه‌های فلسطینی روز یکشنبه از شهادت ۹ فلسطینی در حمله به یک کامیون حامل کمک‌های انسانی در دیرالبلح در مرکز نوار غزه خبر دادند. روزنامه‌نگاران در غزه اعلام کردند: اشغالگران حین تجمع شهروندان در اطراف کامیون حامل کمک در دیرالبلح، آن را با ۲ موشک هدف قرار دادند در حالی ‌که کامیون دارای آرم مشخصی بود که اشاره داشت حامل کمک‌هایی به غزه است. خبرنگار الجزیره تاکید کرد که اشغالگران کامیون کمک‌های انسانی را در دیرالبلح در حالی که شهروندان اطراف آن تجمع کرده بودند بمباران کردند که منجر به افزایش تعداد تلفات شد. وی با بیان اینکه برخی مجروحان جراحات بسیار جدی دارند و آمبولانس‌ها هنوز نتوانسته‌اند آنها را به بیمارستان منتقل کنند، تاکید کرد: کمک‌ها توسط داوطلبانی که از رفح جمع‌آوری کرده‌ بودند، منتقل شده ‌است. این هدف قرار دادن بخشی از حملات مداوم اشغالگران به کامیون‌های کمک‌رسانی است که بدترین مورد آنها همان «کشتار آرد» است که طی آن ارتش اشغالگر بامداد روز پنجشنبه به فلسطینی‌هایی که برای دریافت کمک‌های بشردوستانه در خیابان الرشید تجمع کرده بودند، حمله کرد و کشتاری را رقم زد که حدود ۱۲۰ شهید برجا گذاشت.
***
حمایت ایلان ماسک از «انحلال ناتو»
ایلان ماسک ضمن حمایت از منحل شدن ائتلاف ناتو، گفت: «همیشه فکر می‌کردم چرا ناتو به حیات خود ادامه داده، آن هم با وجود اینکه دشمن و دلیل وجودی آن یعنی پیمان ورشو، منحل شده است». ایلان ماسک، مالک شرکت اسپیس‌ایکس و مدیرعامل شبکه اجتماعی ایکس در همین شبکه در پاسخ به پست «دیوید ساکس» مجری یک پادکست آمریکایی و از کارآفرین‌های بخش فناوری این کشور چنین پستی را منتشر کرد. دیوید ساکس پیش‌تر در ایکس نوشت: سال ۱۹۹۱، اتحاد جماهیر شوروی فروپاشید و ناتو با یک بحران وجودی مواجه شد؛ دلیل ظهور آن دیگر وجود نداشت اما به جای انحلال، ماموریت جدیدی دارد. ناتو با گسترش و در یک چرخه بسته، باعث ایجاد خصومت‌هایی می‌شود. پیش از این «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه یادآور شده بود که پس از انحلال سازمان پیمان ورشو و خروج از صحنه سیاسی اتحاد جماهیر شوروی، «امیدی برای تحقق اصول چندجانبه‌گرایی واقعی و غیرقابل تقسیم در منطقه یورو - آتلانتیک وجود داشت». به گفته او، با این حال، «کشورهای غربی نه‌تنها ناتو را حفظ کردند، بلکه حتی برخلاف وعده‌های سوگندخورده خود، مسیری را برای جذب گستاخانه فضای مجاور تعیین کردند، از جمله مناطقی که در آن منافع حیاتی روسیه همیشه وجود داشته و وجود خواهد داشت».
***
حماس: اسرائیل شرایط را بپذیرد آتش‌بس ممکن است 
یکی از مقامات ارشد حماس روز گذشته گفت اگر رژیم صهیونیستی خواسته‌های فلسطین را در مذاکرات جاری بپذیرد، آتش‌بس در غزه ممکن است «طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت» آینده برقرار شود. این مقام حماس به خبرگزاری فرانسه گفت: «اگر اسرائیل با خواسته‌های حماس که شامل بازگشت آوارگان فلسطینی به شمال غزه و افزایش کمک‌های بشردوستانه است، موافقت کند، راه را برای آتش‌بس ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده هموار خواهد کرد». یک مقام ارشد دولت آمریکا اواخر روز شنبه مدعی شد تل‌آویو پیشنهاد آتش‌بس شش هفته‌ای در غزه و آزادی اسیران آسیب‌پذیر را «کم و بیش» پذیرفته و اکنون همه منتظر پاسخ حماس هستند.