آیت‌الله امامی‌کاشانی امام جمعه موقت تهران درگذشت
خطیب مبارز
پیام رهبر انقلاب در پی ارتحال آیت‌الله امامی‌کاشانی
گروه سیاسی: آیت‌الله محمد امامی‌کاشانی نماینده مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت تهران دار فانی را وداع گفت. آیت‌الله امامی‌کاشانی شنبه شب به ‌علت ایست قلبی درگذشت.
به گزارش تسنیم، ایشان متولد 10 مهر 1310 و از یاران حضرت امام خمینی(ره) و حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی بود و ریاست مدرسه عالی شهید مطهری را نیز به‌عهده داشت. محمدآقا امامی معروف به محمد امامی‌کاشانی در تاریخ 10 مهر 1310 در محله کلهر کاشان به دنیا آمد. پدرش میرزا ابوتراب امام جمعه کاشان بود. به ‌گفته وی اجدادش اقامه نماز جمعه کاشان را به ‌عهده داشتند. امامی‌کاشانی از سال 1317 تحصیلات ابتدایی را آغاز کرد و سال 1323 وارد حوزه علمیه کاشان شد و ادبیات عرب را نزد آیت‌الله حسین راستی‌کاشانی فرا گرفت. سال 1328 به‌سفارش آیت‌الله العظمی میرسید محمد یثربی به مدرسه‌عالی سپهسالار تهران رفت، ولی بیشتر از 2 ماه در آنجا نماند، سپس با نامه‌ای که پدرش برای آیت‌الله العظمی بروجردی (سید حسین طباطبایی بروجردی) نوشته بود به قم رفت و در مدرسه فیضیه با آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی هم‌حجره شد.
امامی‌کاشانی دروس مقدمات و سطح را نزد آیت‌الله سیدموسی صدر، آیت‌الله مهدی حائری یزدی، آیت‌الله محمد صدوقی، آیت‌الله العظمی سید شهاب‌الدین مرعشی نجفی، آیت‌الله میرزا محمد مجاهدی تبریزی و آیت‌الله علی مشکینی (میرزاعلی‌اکبر فیض) فراگرفت و در دروس شیخ مرتضی حائری یزدی و آیت‌الله العظمی میرزا جواد تبریزی نیز شرکت ‌کرد. او در 23سالگی در درس خارج‌فقه و اصول حضرت امام خمینی، آیت‌الله محقق داماد (سید محمد محقق داماد) و حضرت آیت‌الله العظمی بروجردی (سید حسین طباطبایی بروجردی) شرکت می‌کرد و دروس فلسفه و عرفان را نزد علامه طباطبایی (سید‌محمدحسین طباطبایی) و علامه رفیعی (سید ابوالحسن رفیعی قزوینی) فرا گرفت. آن عالم دینی سال 1340 در مدارس علمیه تهران مشغول تدریس دروس سطح شد و سال 1343 سفر کوتاهی به شهر نجف داشت و در دروس حضرت آیت‌الله العظمی حکیم (سیدمحسن طباطبایی حکیم) و آیت‌الله خویی (سیدابوالقاسم موسوی خویی) نیز شرکت کرد.
آیت‌الله امامی‌کاشانی از سال 1340 فعالیت‌های سیاسی خود را علیه حکومت پهلوی با سخنرانی‌هایش در جلسات هفتگی و مساجد تهران شروع کرد، همچنین ایشان فعالیت‌های علمی خود را نیز ادامه داد و در مدارس عبدالعظیم، مروی، مدرسه جنب مسجد آذربایجانی‌ها در بازار تهران و مسجد حاج‌ ابوالفتح‌خان در میدان خراسان، دروس شرح لمعه، رسائل، مکاسب، کفایه و منظومه را تدریس می‌کرد و در سال‌های 1349 و 1350 در مساجد تهران از جمله مسجد هدایت علیه حکومت شاه سخنرانی می‌کرد و به همین خاطر ممنوع‌المنبر شد و سال 1355 به شهر گنبدکاووس تبعید شد. سال 1351 که ساواک فعالیت‌های سیاسی و سخنرانی‌های آیت‌الله امامی‌کاشانی را تحت نظر داشت، رادیو تلویزیون ملی ایران به او و 6 نفر از وعاظ تهران از جمله مرتضی مطهری، دکتر جواد مناقبی، ناصر مکارم شیرازی، ابوالقاسم خزعلی و سید عبدالکریم هاشمی‌نژاد پیشنهاد کرد هر کدام به‌مدت پنج شب سخنرانی کنند. آیت‌الله امامی از سال 1356 جزو هسته مرکزی اعضای تشکیل‌دهنده جامعه روحانیت مبارز بود که با صدور حکم و بیانیه از جانب امام خمینی(ره) آن را منتشر می‌کرد.
* مسؤولیت‌های پس از انقلاب
آیت‌الله امامی‌کاشانی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به تدریس معارف اسلامی و تبلیغ علوم دینی اشتغال داشت و در نهضت اسلامی ایران از یاران حضرت امام خمینی و پس از پیروزی انقلاب همواره در مناصب مختلف اجتماعی و حکومتی، منشأ خدمت بود. آیت‌الله امامی‌کاشانی سال 1358 با همکاری جمعی از جوانان، انجمن اسلامی دانش‌آموزان را تأسیس کرد. ایشان با حکم امام خمینی(ره) در 28 خرداد 1359 به سمت نماینده ولی‌فقیه در شهربانی منصوب شد. ایشان 19 خرداد 1360 به‌ خاطر مسؤولیت‌های زیادی که داشتند از سمت خود در اداره شهربانی استعفا کردند.
آیت‌الله امامی‌کاشانی سال 1359 با تشکیل نخستین دوره مجلس شورای اسلامی، به ‌نمایندگی از مردم کاشان وارد مجلس شورای اسلامی شد. وی نخستین رئیس دیوان عدالت اداری ایران بود که سال 1361 فعالیتش را آغاز کرد. امامی‌کاشانی با حکم امام خمینی(ره) از اعضای هیات بازنگری قانون اساسی ایران در سال 1368 بود.
آیت‌الله امامی‌کاشانی از 26 تیر 1362 به‌ حکم امام خمینی(ره) به عضویت شورای نگهبان منصوب شد و 12 مرداد 1378 به ‌همراه آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی از عضویت در شورای نگهبان استعفا کردند. ایشان از سال 1362 تاکنون به ‌عنوان نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان حضور داشتند.
آیت‌الله امامی‌کاشانی 29 بهمن 1357 با ‌حکم امام خمینی(ره) به‌ عنوان ناظر بر امور مدرسه و مسجد سپهسالار و در 12 دی 1361 به تولیت مدرسه ‌عالی و مسجد شهید مطهری (مدرسه سپهسالار) منصوب شد. ایشان همچنین از 8 آبان 1360 تاکنون با ‌حکم امام خمینی(ره) و حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای سمت امامت جمعه موقت تهران را به‌ عهده داشت. گفتنی است آیت‌الله امامی در دوره‌های پنجم و ششم مجمع تشخیص مصلحت نظام عضویت داشت.
مراسم تشییع پیکر آن مرحوم امروز ساعت 10 صبح در میدان بهارستان برگزار خواهد شد.